|
|
|||||||||||

Verleden dinsdag heeft de Europese Unie Polen gewaarschuwd dat ze een klacht zal indienen bij het Gerechtshof van de Europese Unie indien het niet afziet van haar project om een autosnelweg aan te leggen dewelke Polen moet verbinden met de Baltische Staten, hetgeen zou leiden tot de vernieling van één der oudste en mooiste natuurgebieden in Europa.
Verleden week hebben honderden ecologische manifestanten nachten doorgebracht in tenten, op besneeuwde bodem, om te protesteren tegen het project. Stavros DIMAS de Europese Commissaris voor Leefmilieu heeft, persoonlijk, Jan Szyszko, pools Minister van Leefmilieu, gewaarschuwd dat hij alle wettelijke middelen zou aanwenden om het project te dwarsbomen en te doen stopzetten. Hij dreigde met een gerechtsgeding bij het Europese Gerechtshof. Deze waarschuwing werd per brief overgemaakt aan alle poolse Ministers te Warschau om hen te overtuigen van hun vergissing en af te zien van het project.
De autosnelweg zou aangelegd worden in de Rospudavallei, een turfgebied dat meer dan 10.000 jaar nodig had om zich op te bouwen. Dit gebied heeft een zeldzaam fauna en flora welke door het aanleggen van de weg vernietigd zouden worden. De Rospudavallei is geklasseerd « Natura 2000 » en dus een door Europa beschermd natuurgebied. De poolse Regering legt deze belangrijke criteria evenals de Europese Richtlijnen naast zich neer en lijkt het betwiste project te willen verwezelijken.
Wat Stavros DIMAS betreft, als een positief gevolg uitblijft, naar aanleiding van zijn waarschuwing en schrijven, zou hij de procedure bij het Europese Gerechtshof moeten doen versnellen. Enkel een dergelijke reactie kan het ergste voorkomen en een eind maken aan het project. Het komt erop aan om onherstelbare schade te voorkomen aan het ecosysteem.
De poolse Eerste Minister, Jaroslaw KACZYNSKI, heeft aangekondigd dat zijn Regering het traject van de autosnelweg zou herbeschouwen, maar hij voegde eraan toe dat de beschouwing van de Europese Unie geen rem mocht betekenen voor de economische groei van Polen. Inderdaad, de snelweg blijft een fondamentele as van economisch verkeer.
Een betwist voorwendsel is dat de snelweg zou dienst doen als ringweg voor de stad Augustow die gelegen is in het gebied der meren. De tegenstanders van de snelweg zien het nut in van een ringweg omheen Augustow en hebben zelf een alternatieve oplossing voorgesteld die zelfs minder zou kosten en het natuurmilieu in goede lijnen houden. Jacek WINIARSKI, lid van Greenpeace Polen, die de leiding heeft van een groep tegenstanders van het project, verklaarde dat een optie die in overweging wordt genomen een verlenging van slechts 3 km van de snelweg inhoudt maar blijft, ondanks alles, een minder duurdere oplossing want hierdoor wordt het moerrassige gebied vermeden en wordt dit ook niet beschadigd.
Op het ogenblik dat de bulldozers hun intrede deden in de Rospudavallei werden er talrijke betogingen gehouden doorheen het hele land. Duizenden betogers stroomden samen in dertien grote poolse steden op zondag 18 februari 2007, 450 manifestanten organizeerden een sitting in een kamp op een met sneeuw bedekte bodem in de Rospudavallei. Verleden zomer hebben 150.000 toeristen een petitie getekend tegen het project van de autosnelweg, daaruit blijkt dat het verzet nationaal is en ook hoe groot de belangstelling van de poolse bevolking is in verband met dit gewaardeerde natuurgebied.
De tegenstanders beweren dat de bouw van een viaduct van 500 meters boven het natuurgebied enkel kan bijdragen tot de vernieling van de lokale fauna en flora van dit uitzonderlijk europees ecosysteem. Een ander lid van het poolse Greenpeace, Maciej MUSKAT, verklaarde dat, indien de bouw van de autosnelweg doorheen de Rospudavallei plaatsvindt, het laatste turfgebied van dit grote, westers gebied van het Oeralgebergte vernietigd zal zijn. Inderdaad, de aanwezigheid van een dergelijke snelweg zal de waterverdelingscyclus grondig wijzigen in dit ecosysteem, de migratieweg van dieren zoals lynxen en wolven midden doorsnijden, zonder te spreken van de nadelige geluidshinder op het ecosysteem. Grote schade zal veroorzaakt worden tijdens het aanleggen van de weg door grote machines die zullen geïntroduseerd worden in het natuurgebied en honderdjarige bomen zullen ontworteld worden.
De ringweg rondom Augustow maakt deel uit van de Via Baltica, één van de grootste autosnelwegen die de west-europese landen moet verbinden, doorheen Polen en zijn talrijke nationale natuurgebieden, met de baltische landen zoals Estonië. Gezien de tijd dringt, hebben de beschermers van de natuurgebieden zich speciaal geconcentreerd op de Rospudavallei want dit is zowat het belangrijkste en uitzonderlijkste gebied.
Waarom ze speciaal geopteerd hebben voor de Rospudavallei heeft te maken met nostalgische gevoelens en wetenschappelijke redenen, zoals Mr. Jacek WINARSKI dit toegeeft. De Rospudavallei is voor vele poolse vakantiegangers een bestemming bij uitstek en dit zeker bij liefhebbers van wilde en ongerepte natuur. De streek roept bij vele Polen goede herinneringen op uit hun jeugdperiode waar ze turfvelden, zeldzame fauna en flora ontdekt hebben.
De mening van de bevolking van de stad Augustow is echter verdeeld wat het project betreft. Sommigen zijn tegen het project van de autobaan wegens het vernielen van het natuurgebied met zijn ecosysteem, anderen zijn er wel voorstander van omdat ze de mening zijn toegedaan dat weg werkgelegenheid zal met zich meebrengen in deze regio die een hoog percentage werklozen heeft.
Milieudeskundigen hopen, in ieder geval, dat wijzigingen aan het traject van de ringweg omheem Augustow zullen aangenomen worden en dat hun oppositie tegen het project autosnelweg doorheen de Raspudavallei zal inachtgenomen worden teneinde de vallei te beshermen.
| European Petition | Français | English |
| Rospuda Forums |
|
Forums de support et d’entraide pour le Projet " Sauvons la Vallée de Rospuda " |
| Photos | |||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
| Datum | Naam | Bericht |
|---|---|---|
| 1 juli | Sanne De Wever |
|
| 25 mei | Dhr. Jo Claes |
|
| 24 mei | Leen De Laender |
|
| 24 mei | Nguyen Tu |
|
| 24 mei | Lies Van Loocke |
|
| 24 mei | Evert Eeckhout |
|
| 18 mei | Matthias Campo |
|
| 18 mei | Thaels maarten |
|
| 18 mei | Ann De Cock |
|
| 10 augustus 2007 | Alexandra Susini |